Bugün 5. ölüm yıldönümü olan kişidir. Onu her geçen sene daha iyi anlıyor olmak mantıklı ve tutarlı biri oluşundan dolayı iyi mi yoksa intihar fikri bir gün benim de kafamın içine girer diye korkunç mu bunun kararını veremiyorum. Videoda söyledikleri, kendini ifade ediş şekli gerçekten hoş ve de etkileyici. Tabi buna özenip hadi ben de intihar edeyim diye düşünmek kesinlikle saçma çünkü bu adam yaşamak isteyip kendine yaşayacak sebep bulamıyor sonunda da zaten aşkla yaşayın diyor. Doğru olan yaşamak, her şeye rağmen mücadele etmek bunu unutmamak gerek. Umarım gittiği/gideceği yerde aradığını ve istediğini bulur. Keşke yaşasaydı ve yollarımız kesişseydi zira kendisi ile sohbet etmeyi çok isterdim. Son olarak ona diyebileceğim şey “iyi ki yaşamışsın”.

Tamam denilen bir nokta var, kimi insan hiç koyamıyor o noktayı kimi insan da sen gibi ortasındayken yaşamın koyuveriyor. Bazen ben de kendimi ne olsaydı da vazgeçerdin diye düşünürken buluyorum. Hemen sonra senin gibi gidenler geliyor aklıma..
Noktayı koymak her zaman ölümle sonuçlanmıyor ve her giden sen gibi mutlu da gitmiyor. Kimisinin artık mutlu olmak için gittiğinden eminim…
Gitmek isteyene hiç bir şey engel olamıyor. Ancak giderken seçtiği yollar bazen ölümünden daha üzücü olabiliyor sevdiklerimizin, videon son bir senedir bana en çok bunu anlatıyor.
Aradığını bulabildiğin/iz bir dünyada olduğunu/zu düşünmeyi tercih ediyorum..

Gittiği yerde bağışlanmış ve huzurlu olmasını diliyorum, ne çıkmaz sokakların bir çıkışı vardır aslında, bu çıkışı bulmayı istemek ve istememek arasındaki o seçimi işte en zeki varlık olan insan yapıyor, verilen akıl ile..
Yargılamıyorum, dilerim mutludur şuan…
Yine de bir arkadaşımın sözü aklımdan çıkmıyor:
dün ölen, bugün pişman…
Yaşamak o kadar güzel ki
her anı farkında değiliz ama bir şans işte
bir gün daha anlıyor musunuz? Hiç olmasa elinizde, yok dersiniz.
Ama gerçekleşmemiş, tamamlanmamış ve ne olacağını bilmediğimiz bir sabaha uyanıyoruz her gün ve her sabah 1 ihtimal.
Her doğan gün ve her sabah bir ihtimal ve 1 çok büyük bir sayı..
Içinize atmayın,
insana anlatmaktan yorulduysanız dağa anlatın, taşa anlatın
yeter ki biriktirmeyin
çözün iplerini, gitsin sizden
el salladığınızla kalsın…
Siz de biraz daha hafiflediğinizle…

Bu konu hakkında en ince ayrıntısına kadar düşünmüş biri olarak söylüyorum hayat sınırsız olanak ve fırsatla dolu. Senin yaşadığını düşündüğün her şey aslında okyanusta 1 damla. He şöyle düşünen var benim varlığım veya yokluğum bir etki etmeyecek düşüncesi. Aslında bir açıdan doğru bir açıdan yanlış. önce yanlış kısmına gelelim senin varlığın veya yokluğun bu dünyada bir şeylere etki ediyor aslında ufak da olsa. Misal 2. Dünya savaşı zamanı yaşayan birisin ve bir ekmekçisin. O gün karınla tartıştın ve ekmeği yaparken içine yüzüğün kaçtı fark etmedin. Bu ekmeği einsteinın çok yakın bir arkadaşı senden aldı ve yedi yüzüğün yüzünden neredeyse boğuluyordu ve hastaneye kaldırıldı. Einstein tüm araştırmalarını bırakıp 2 gün ara verdi. Daha sonrasında tekrar döndü ve araştırmalarına başladı. Atomu parçaladı amerika atom bombasını atması gereken zamandan 2 gün geç attı. Ama 2 gün önce atsaydı sen olmasaydın senin yüzüğün olmasaydı belki de hiroşimadaki bir çocuk büyüyemeyecekti orada ölecekti ve torunu bugün belki de olmayacaktı. Ve torununun yaptığı işler bugün etkisi olmayacaktı. Yani uzun lafın kısası dünyaya bir etkin var kardeşim. Doğru tarafına gelirsek aslında bir etkin yok. Sen bizle taşşak mı geçiyorsun diyebilirsiniz ama şöyle. Dünya her zaman kendi yolunu bulur. Sen olsan da olmasan da. Bu biraz kaderciliğe giriyor tabi. Ama dünyaya etkin olmadığını düşünüyorsan bu kaderciliği destekliyorsun demektir. Demek istediğim etkimiz de var etkimiz de yok. Eeee banane o zaman amk öleyin kurtulayım diyen kardeşim zaten ölümsüz değilsin zaten öleceksin bu ne acele.  Özetle, böyle insanları ellerinden tutun ve dünyada bulunan sonsuz imkanlarla tanıştırın.