Hayatı nasıl geçmiş?

Sen kalk;
“osmanlı ordusunu libya’da yönet”
“tobruk’u kazan.. Derne’yi, libya’yı italyanlardan gözün gibi koru”
“çanakkale’ye geç… Dört alayı birden yönet, akıl almaz taaruzlarınla savaşı kazan”
“padişah sana şeref madalyaları versin”..
“oradan diyarbakır’a geç.. Muş’u, bitlis’i ruslar dan kurtar”
“filistin de komutanı bile olmadığın; aç, susuz, cephanesiz askerleri toroslar a çekip kurtar”
sonra…………..
Samsun’a çık…
“aynı askerle milli mücadele başlat”… Amasya’da erzurum’da sivas’ta kongreler yap, “manda kabul edilemez.. Yaşasın bağımsızlık” de…
Izmir ve eskişehirde ki; yunan’ı;
konya’daki; italyan’ı;
istanbul’daki; ingiliz’i;
antep’teki; fransız’ı
topraklarından defet….
Yeni bir devlet kur.!
Başına geç, yönet, kalkındır…
çobandan mühendis, bataklıktan fidan çıkart;
saygın bir vatan ve bayrak çıkart….
80 sene sonra…
Biri çıkıp;
sana,
başarısız desin….
Kurban olsunlar sana kurban

Benim yorumum

Delik deşik olmuş bir toplumu, bitmiş bir sanayi ve ekonomiyi, neredeyse tüm cephelerde kaybetmiş bir orduyu, kelimenin tam anlamıyla açlıktan deri kemiren bir milleti “türkiye” adı altında tekrar birleştirebildiği, sadece 15 yıllık cumhurbaşkanlığında onlarca fabrika, atölye, finans kuruluşları, sanayi bölgeleri kurduğu, ulaşım ve iletişim altyapısı çalışmaları başlattığı, eğittiği, okuttuğu, yaşattığı için başarısız bir liderdir elbette; çünkü bilemedi ki kendisinden 80-90 sene sonra kimi nankörler, kimi şuursuzlar, kimi gericiler onun bu yaptıklarını “başarısızlık” olarak nitelendirecekler.

Mustafa kemal atatürk sadece bir insan, evet. Ama bugün içerisinde yaşadığınız ülkeyi o insan kurdu. Beğenin yahut beğenmeyin, bu gerçeği asla ve asla değiştiremezsiniz.

Ayrıca 5816. Kanun adnan menderes döneminde çıkarıldı; atatürk kendisini korumak için herhangi bir kanun çıkarmadı. Velev ki kanun kaldırılsa atatürk’e hakaret ettikten sonra rahat uyuyabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Yaptığınız tüm yıpratma, unutturma çabalarına rağmen atatürk bu milletin ta bağrındadır; çünkü milletin tüm ortak duygularını, emellerini ve tarihini temsil etmektedir.